Grodno pod Dieppe?

W 2012 r. ukazaÅ‚a siÄ™ na BiaÅ‚orusi książka autorstwa NikoÅ‚aja MaÅ‚yszewskiego „Boj za Grodno. 19 sientiabria 1939 goda gÅ‚azami uczastnikow i oczewidcew” („Bój o Grodno. 19 wrzeÅ›nia 1939 r. oczami uczestników i Å›wiadków”). Postaramy siÄ™ do niej dotrzeć, a na razie kilka spostrzeżeÅ„ po krótkiej recenzji z biaÅ‚oruskiej „strony arechologii wojskowej” –  „Rubon” – http://www.rubon-belarus.com/component/content/article/148–q-19-1939-q

Oto okładka.

Boj za Grodno

Ciekawe, że na zdjÄ™ciu widzimy… plażę w Dieppe (Francja) w 1942 r. i brytyjskie czoÅ‚gi Churchill. To dość znane zdjÄ™cie – publikujemy je poniżej.

Dieppe

 

Ale to nie wszystko. Pojawia się też inna fotografia: Polacy-czołg

podpisana „Polscy czoÅ‚giÅ›ci pozujÄ… u swego czoÅ‚gu. Polska, 1939 r.”. Na zdjÄ™ciu w rzeczywistoÅ›ci czoÅ‚g niemiecki, z biaÅ‚ym krzyżem stosowanym we wrzeÅ›niu 1939 r., oraz niemieccy czoÅ‚giÅ›ci.

Z kolei zdjÄ™cie podpisane „Na zapad” („Na zachód”)…

na_zapad

…zapewne faktycznie ukazuje sowieckie taczanki jadÄ…ce na zachód. Tyle, że czerwonoarmiÅ›ci maja naramienniki, a w 1939 r. sowieckie mundury jeszcze naramienników nie miaÅ‚y.

ZastanawiajÄ…ce, co miaÅ‚ na myÅ›li autor tej książki, co chciaÅ‚ osiÄ…gnąć i nam przekazać? Jesli ktoÅ› ma dostÄ™p do tego „dzieÅ‚a”, prosimy o kontakt – biuro@fundacjalelewela.pl