Sowiecki czołg w filmie o Grodnie

Jak pokazać atak sowieckich czoÅ‚gów w filmie o obronie Grodna 1939 r.? Pozornie – nie ma problemów, drugowojenne sowieckie czoÅ‚gi sÄ… w Polsce i to w dużych iloÅ›ciach. Ale niestety nie te, co trzeba…

Czterej pancerni i pies jeździli doskonale znanym z filmów czołgiem T-34. Ale T-34 wszedł do uzbrojenia dopiero w 1941 r. W 1939 r. podstawę sowieckich wojsk pancernych tworzyły czołgi BT-5 i BT-7, zbudowane na amerykańskiej licencji znanego inż. Christie. Takie wozy możemy obejrzeć w muzeum w Moskwie i kilku innych, ale nie w Polsce. Zresztą, potrzebny jest jeżdżący czołg, a nie stojący na muzealnej wystawie.

Sowieci użyli w Polsce także T-26, zbudowanego z kolei na brytyjskiej licencji Vickersa. Wyprodukowano ich 12 tysiÄ™cy! Polska zakupiÅ‚a 38 analogicznych wozów Vickers E (jedno- i dwuwieżowych) i dodatkowo wyprodukowaÅ‚a ok. 140 znacznie unowoczeÅ›nionych czoÅ‚gów 7 TP. To zresztÄ… ciekawe porównanie – 12.000 do ok. 180…

Tank!  T-26 w Muzeum Wielkiej Wojny Ojczyźnianej

T-26 jednowieżowy miaÅ‚ inny ksztaÅ‚t wieży, no i oczywiÅ›cie – inaczej niż 7 TP z silnikiem dieslowskim – charakterystyczny, niski tyÅ‚ kadÅ‚uba. 7 TP wyglÄ…daÅ‚ przy nim o wiele bardziej elegancko, a głównÄ… jego wadÄ… byÅ‚o to, że wyprodukowano go w zbyt maÅ‚ej liczbie…

czolg_2 7 TP, rekonstrukcja współczesna (foto z Internetu)

Innymi sÅ‚owy: polski 7 TP może „zagrać” sowiecki T-26! I taka jest też koncepcja realizatorów filmu GRODNO 1939, bo na szczęście istnieje jeden, zrekonstruowany, przedwojenny polski czoÅ‚g. Tak wiÄ™c – spróbujemy, może siÄ™ uda…