Wilno 1939 w Latowiczu

Gdzie można znaleźć ulicę, przypominającą przedmieścia przedwojennego miasta? Odpowiedź brzmi: jeśli nie w Wilnie, to w Latowiczu, gdzie kręcony był serial „Ranczo”.

Ulica Senatorska – nie cała, ale spory jej fragment – to miejsce które wygląda dokładnie tak, jak kiedyś położone z dala od centrum dzielnice Wilna. A właśnie takimi ulicami atakowali Sowieci. Z początku tylko nieliczne czołgi przedarły się do śródmieścia. I dlatego Senatorska wykorzystana została w filmie „Wilno 1939”.

Po polskiej stronie wystąpili członkowie GRH 7 Pułku Ułanów z nieodległego Mińska Mazowieckiego, a po stronie sowieckiej – członkowie GRH Kalina Krasnaja i Na Straży. Był też grający parlamentarzystę – podpułkownika Tadeusza Podwysockiego, dowódcę Obszaru Warownego Wilno, aktor Tomasz Zaród, jadący na wspaniałym motocyklu Sokół 600.

Serdeczne podziękowania należą się mieszkańcom Latowicza, którzy cierpliwie znosili kilkugodzinną strzelaninę i jazdę motocykla – a musiał przejechać wielokrotnie, w tym – wioząc dodatkowego pasażera, operatora.

Na zdjęciu – reżyser Janusz Petelski, Tomasz Zaród, motocyklista i adiutant.

Tekst i zdjęcia: Piotr Kościński

 

***

 

Przypominamy o naszej zrzutce i prosimy o wsparcie produkcji filmu

https://zrzutka.pl/uad5za

 

Film „Wilno 1939” powstaje pod patronatem Ministerstwa Obrony Narodowej