Obrońca Grodna. Zapomniany bohater

Książka Obrońca Grodna. Zapomniany bohater” autorstwa Piotra Kościńskiego wydana została we wrześniu 2017 r. w Oficynie Wydawniczej Rytm. Jest to powieść opowiadająca o losach majora Benedykta Serafina, w 1939 r. szefa Rejonowej Komendy Uzupełnień w Grodnie, faktycznego dowódcy tego miasta.

Jeszcze kilka lat wcześniej historycy nie wiedzieli, co stało się z Serafinem po 22 września 1939 r. Najpierw myślano, że zginął; potem, że dotarł do Londynu, bo w Instytucie Sikorskiego znajduje się sporządzona przez niego relacja z obrony Grodna. Autorowi udało się jednak dowiedzieć, że Serafin po wojnie wrócił do Polski, mieszkał we Wrocławiu i tam zmarł. Udało się też – dzięki pomocy rodziny majora – zdobyć dokumenty na jego temat z brytyjskiego Ministerstwa Obrony.

„Obrońca Grodna…” przedstawia ważniejsze wydarzenia z życia Benedykta Serafina. Na zdjęciu poniżej – grób majora na wrocławskim Cmentarzu Świętej Rodziny.

 

 

Powieść, wydaana pod patronatem prasowym Kresów 1939, dostępna jest m.in. w wydawnictwie:

http://www.rytm-wydawnictwo.pl/nowosci/obronca-grodna-zapomniany-bohater_p_1712.html

a także w księgarniach internetowych i stacjonarnych.

Poniżej – relacja ze spotkania autora z Grodnianami, 10 marca 2018 r.

Grodnianie spotkali się z autorem książki o obrońcy Grodna we wrześniu 1939 roku

Zaś 17 maja 2018 r. autor podpisywał książkę na Targach Książki w Warszawie.

A oto relacja z rozmowy w Salve TV:

http://www.salvetv.pl/multimedia/temat-dnia-codzienny-program-publicystyczny/7428/zapomniany-bohater-o-tym-nie-wiedzieli-nawet-historycy

oraz recenzja w „Rzeczpospolitej”:

http://www.rp.pl/Plus-Minus/302019908-Brakujacy-element-Wrzesnia.html