„Krew na bruku. Grodno 1939” – już dostępny

Powstały w 2014 r. fabularyzowany film dokumentalny „Krew na bruku. Grodno 1939” od 17 września 2019 r. można już obejrzeć w Internecie. Wcześniej emitowany był w TVP Historia, TV Biełsat (po białorusku) oraz na wyświetlany rozlicznych pokazach w Polsce i zagranicą, zwłaszcza na Białorusi. Zapraszamy do oglądania!

„Krew na bruku…” wyprodukowała Fundacja Joachima Lelewela i firma LunarSix przy współpracy Związku Polaków na Białorusi. Reżyserował Robert Miękus, również – autor scenariusza. Środki pochodziły głównie z crowfundingu oraz ze zbiórki prowadzonej przez ZPB; film wsparło Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz miasto Wrocław.

Sceny rekonstrukcyjne zorganizowano w dawnej Twierdzy Modlin, która „grała” Grodno. Wystąpiło łącznie kilkadziesiąt osób, odgrywających żołnierzy polskich i sowieckich oraz ludność cywilną. Autorzy poprosili o komentarz trzech historyków – prof. Czeslawa Grzelaka, najlepszego znawcę tematu, autora licznych książek historycznych; Józefa Porzeckiego – działacza ZPB i Ihora Melnikaua, niezależnego historyka białoruskiego.

Już po nakręceniu filmu okazało się, że jeden z jego bohaterów, major Benedykt Serafin przeżył wojnę, przechodząc przez sowieckie łagry i Armię Andersa. Dzięki temu mogła powstać książka „Obrońca Grodna. Zapomniany bohater”.

Niedługo zaprezentowany zostanie kolejny, krótki film, przedstawiający być może ostatniego, żyjącego obrońcę Grodna – „Ostatni”.

P.K.