PowstaÅ‚y w 2014 r. fabularyzowany film dokumentalny „Krew na bruku. Grodno 1939” od 17 wrzeÅ›nia 2019 r. można już obejrzeć w Internecie. WczeÅ›niej emitowany byÅ‚ w TVP Historia, TV BieÅ‚sat (po biaÅ‚orusku) oraz na wyÅ›wietlany rozlicznych pokazach w Polsce i zagranicÄ…, zwÅ‚aszcza na BiaÅ‚orusi. Zapraszamy do oglÄ…dania!
„Krew na bruku…” wyprodukowaÅ‚a Fundacja Joachima Lelewela i firma LunarSix przy współpracy ZwiÄ…zku Polaków na BiaÅ‚orusi. ReżyserowaÅ‚ Robert MiÄ™kus, również – autor scenariusza. Åšrodki pochodziÅ‚y głównie z crowfundingu oraz ze zbiórki prowadzonej przez ZPB; film wsparÅ‚o Muzeum II Wojny Åšwiatowej w GdaÅ„sku oraz miasto WrocÅ‚aw.
Sceny rekonstrukcyjne zorganizowano w dawnej Twierdzy Modlin, która „graÅ‚a” Grodno. WystÄ…piÅ‚o Å‚Ä…cznie kilkadziesiÄ…t osób, odgrywajÄ…cych żoÅ‚nierzy polskich i sowieckich oraz ludność cywilnÄ…. Autorzy poprosili o komentarz trzech historyków – prof. Czeslawa Grzelaka, najlepszego znawcÄ™ tematu, autora licznych książek historycznych; Józefa Porzeckiego – dziaÅ‚acza ZPB i Ihora Melnikaua, niezależnego historyka biaÅ‚oruskiego.
Już po nakrÄ™ceniu filmu okazaÅ‚o siÄ™, że jeden z jego bohaterów, major Benedykt Serafin przeżyÅ‚ wojnÄ™, przechodzÄ…c przez sowieckie Å‚agry i ArmiÄ™ Andersa. DziÄ™ki temu mogÅ‚a powstać książka „ObroÅ„ca Grodna. Zapomniany bohater”.
NiedÅ‚ugo zaprezentowany zostanie kolejny, krótki film, przedstawiajÄ…cy być może ostatniego, żyjÄ…cego obroÅ„cÄ™ Grodna – „Ostatni”.
P.K.