Projekt filmu Lwów 1939 przedstawiony zostaÅ‚ podczas XI Polsko-UkraiÅ„skich SpotkaÅ„ w Jaremczu, w ukraiÅ„skich Karpatach. Doroczna konferencja organizowana jest przez „Kurier Galicyjski” i Uniwersytet Przykarpacki w Iwano-Frankiwsku.
Od lewej: prezes Fundacji Wolność i Demokracja Robert Czyżewski, szef „Kuriera Galicyjskiego” MirosÅ‚aw Rowicki i prezes Fundacji Joachima Lelewela Piotr KoÅ›ciÅ„ski
W jaremczaÅ„skiej konferencji od ponad dziesiÄ™ciu lat uczestniczÄ… polscy i ukraiÅ„scy naukowcy, analitycy, dziennikarze, także przedstawiciele wÅ‚adz i dyplomaci. Teraz, podczas pierwszego dnia obrad obejrzeli prezentacjÄ™ poÅ›wiÄ™conÄ… filmowi. UsÅ‚yszeli, czemu ten obraz jest potrzebny – i czego potrzeba, by mógÅ‚ powstać. Na dziÅ›, oprócz pieniÄ™dzy, szukamy także zdjęć i innych materiałów dokumentalnych z okresu 12-22 wrzeÅ›nia 1939 r., a także okresu późniejszego – zwÅ‚aszcza polskiej kapitulacji, uwiÄ™zienia polskich oficerów i pierwszego okresu sowieckiej okupacji.
UsÅ‚yszeliÅ›my rady, jak szukać Å›rodków – i obietnice pomocy w znalezieniu fotografii i filmów z tamtego, lwowskiego WrzeÅ›nia.
fot. Konstanty Czawaga
P.K.